Czy głodówka to najlepsza metoda na odchudzanie?

Warzywa Owoce Produkty zbożowe Nabiał Mięso Słodycze

Czy głodówka to najlepsza metoda na odchudzanie?

Głodówka jest to stan w którym nie dostarczamy do organizmu niemal żadnych kalorii i składników odżywczych poza tymi które znajdują się w płynach. Taki sposób na odchudzanie ma wielu zwolenników którzy podkreślają szybki spadek wagi, oczyszczenie organizmu z wielu toksyn i innych właściwościach korzystnych dla naszego zdrowia. Jednak jeszcze większą grupę stanowią przeciwnicy tej metody którzy ponad wszystko wskazują wiele zagrożeń jakie płyną z głodówki. Kto zatem jest bliższy prawdy?

pani ćwicząca

Moda na głodówkę.

Popularność takiego sposobu walki z nadmiernymi kilogramami wzrastała stopniowo w ostatnich kilku latach. Dużą rolę odgrywają liczne reklamy, kampanie medialne promowane przez bardzo znane osoby. Nawet niektórzy czynni sportowcy sugerują wprowadzenie okresowego postu do swojego życia. Wiele osób także decyduje się na głodówkę gdyż inne metody i diety nie przynosiły oczekiwanych rezultatów lub były np. obciążające finansowo lub zabierały nam zbyt wiele czasu. Możemy również spotkać coraz więcej osób z branży medycznej bądź trenerów i dietetyków którzy zachęcają do okresowego podejmowania głodówek co również przekłada się na ich dużą popularność.

Czy zatem uda nam się dzięki niej schudnąć?

Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna – jak najbardziej. Dzięki nie dostarczaniu wartości energetycznych nasze ciało będzie musiało korzystać ze zgromadzonych wcześniej zapasów tkanki tłuszczowej i po części osiągniemy nasz cel. Dlaczego jednak tylko częściowo ? Przede wszystkim poprzez brak aminokwasów w krwiobiegu nasze ciało bardzo chętnie wykorzysta na potrzeby energetyczne również białka z których stworzone są struktury mięśniowe i wprowadzimy nasze ciało w stan katabolizmu na wielu płaszczyznach. Efektem tego będzie znaczne pogorszenie naszej sylwetki mimo spadku wagi, gdyż znacznie straci ona na jędrności, twardości i estetyce.

Zdecydowanie zatem możemy powiedzieć, że głodówki to zły sposób na odchudzanie. Liczy się nie tylko masa ciała, ale przede wszystkim stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej, a ten nigdy nie będzie korzystny przy stosowaniu tego rodzaju systemów. Bez odpowiedniej masy mięśniowej nasza sylwetka nigdzie nie będzie atrakcyjna, a nasze zdrowie również na tym ucierpi. Nawet kobiety które z pozoru chcą tylko i wyłącznie schudnąć muszą wiedzieć, że za piękną figurę odpowiada nie tylko waga.

Jakich efektów ubocznych mogą się spodziewać osoby na głodówce?

Najważniejszymi zagadnieniami są oczywiście liczne powikłania zdrowotne które występują bardzo często. Wiele osób nie wytrzymuje obciążenia psychicznego i widoku jedzenia wokół siebie przez co szybko decyduje się na przerwanie głodówki co może okazać się dobrą decyzją. Kiedy trwa ona zbyt długo kończy się często zaburzeniami całego układ hormonalnego, spadkiem libido, znacznie spowolnionym metabolizmem oraz efektem nagłego wzrostu wagi po rozpoczęciu wcześniejszego systemu odżywiania. Często także ma negatywny wpływ na naszą urodę w takich aspektach jak stan włosów, cery oraz paznokci.

Zwolennicy głodówek bardzo często podkreślają że to cudowny sposób nie tylko na samo odchudzanie, ale przede wszystkim na oczyszczenie naszego ciała z nadmiaru toksyn, wolnych rodników itp. Zapominają jednak przy tym, że nasze ciało to bardzo inteligentna maszyna która posiada odpowiednie narzędzia np. w postaci nerek które doskonale radzą sobie z oczyszczaniem. Nawet jeśli głodówki rzeczywiście wpływają na stan jelita to z pewnością nie jest to warte wszystkich negatywnych skutków jakie im towarzyszą.

Czy istnieją zatem lepsze metody na szybkie odchudzanie?

Oczywiście, że tak. Głodówki nie są żadnym magicznym sposobem, a co najważniejsze nie są skuteczne w walce o idealne ciało. O ile jednodniowa głodówka raz na jakiś czas rzeczywiście może mieć sens, tak regularnie stosowanie tego typu schematów jest błędem. Zbilansowana dieta Low carb czy też np. ketogeniczna są równie szybkimi sposobami na walkę z nadmiarem kilogramów, a przy tym nie mają negatywnych skutków. Warto więc szukać zbilansowanych rozwiązań i przeanalizować wszystkie plusy i minusy tego które chcemy wybrać. Odchudzanie możemy również przyspieszyć skutecznym spalaczami tłuszczu - https://forum-sportowe.pl/topic/4-najlepsze-spalacze-t%C5%82uszczu-ranking/