Tabela kalorii - Diety odchudzające a tabele kalorii

Warzywa Owoce Produkty zbożowe Nabiał Mięso Słodycze

Diety odchudzające a tabele kalorii

diety Większość diet odchudzających komponuje się w oparciu o tabele kaloryczne. Na ich podstawie można policzyć, jaka jest łączna wartość energetyczna wszystkich posiłków spożytych w ciągu dnia, a także skomponować niskokaloryczny jadłospis.

Jednakże tabele kaloryczne znajdują swoje zastosowanie nie tylko wśród entuzjastów odchudzania. Dzięki tablicy kalorycznej można skomponować takie dzienne menu, które w pełni pokryje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne dla danej osoby, a przy tym nie będzie nadwyżkowe w takim stopniu, aby pożywienie odłożyło się pod postacią tkanki tłuszczowej. Bardziej rozbudowane tabele kaloryczne oprócz ilości kalorii, węglowodanów, białka i tłuszczów podają również ich procentowe przeliczenie na dzienne zapotrzebowanie (GDA). Dzięki temu wskaźnikowi możemy się dowiedzieć, w jakim stopniu określony produkt zaspokaja nasze dobowe zapotrzebowanie na kalorie.

Za pomocą tablicy kalorycznej można optymalnie rozłożyć dzienne spożycie kaloryczne, dopasowując zawartość kalorii w konkretnych produktach do rodzaju posiłku:

- pierwsze śniadanie = 25% dziennego zapotrzebowania kalorycznego
- drugie śniadanie = 15 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego
- obiad = 50% dziennego zapotrzebowania kalorycznego
- kolacja = 10 % dziennego zapotrzebowania kalorycznego

Wykorzystywanie tabeli kalorycznych w opracowywaniu diety

Wykorzystywanie tabeli kalorycznych w opracowywaniu diety jest mało skomplikowane. Z reguły ilość kalorii podaje się w przeliczeniu na 100 gramów lub 100 mililitrów. Dlatego aby obliczyć wartość kaloryczną poszczególnych komponentów posiłku, należy wiedzieć, ile one ważą lub jaka jest ich objętość. Przy niskokalorycznych warzywach ich waga nie ma większego znaczenia, ale przy bardziej kalorycznych produktach żywnościowych nawet dodatkowe kilkadziesiąt gramów robi dużą różnicę.

Informacje o wadze produktu widnieją na jego opakowaniu, można też zaopatrzyć się w wagę kuchenną, która zagwarantuje dokładność w korzystaniu z tabeli kalorycznej. Inny sposób to skorzystanie z tabeli miar domowych, w której podane są miary standardowych porcji posiłków, takich jak np. kromka chleba, łyżeczka cukru czy plasterek żółtego sera.

Przed przystąpieniem do obliczania wartości energetycznej spożywanych posiłków na podstawie tablicy kalorycznej, należy założyć specjalny notatnik i zapisywać w nim dokładną wagę i rodzaj przyjmowanych pokarmów.

Wszystkie posiłki należy rozpisać na poszczególne części składowe i zważyć je, a następnie, korzystając z tabeli kalorii, obliczyć wartość energetyczną poszczególnych produktów. Po zsumowaniu tych wartości otrzymujemy wynik, który informuje o kaloryczności całego posiłku.

Taki sposób postępowania należy zastosować do każdego posiłku spożytego w ciągu doby. Po dodaniu do siebie wyników wszystkich posiłków otrzymujemy dobową liczbę przyswojonych kalorii. Dzięki temu można dokładnie kontrolować, czy nie przekracza się dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Jeśli z obliczeń opartych o tabelek kaloryczną wynika, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne zostało przekroczone, należy sprawdzić w tabeli, które spożyte produkty zawierały najwięcej kalorii i zastąpić je innymi, mniej kalorycznymi potrawami.