Dieta odpowiednia dla osób z atopowym zapaleniem skóry

Warzywa Owoce Produkty zbożowe Nabiał Mięso Słodycze

Dieta odpowiednia dla osób z atopowym zapaleniem skóry

Atopowe zapalenie skóry to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość. Sucha, zaczerwieniona skóra wymaga delikatnej, nawilżającej pielęgnacji. Duże znaczenie w leczeniu tego schorzenia ma również odpowiednia dieta.

sucha skóra

Chcąc uchronić maluchy przez AZS, matka, która decyduje się na karmienie piersią, powinna koniecznie wyeliminować ze swojej diety produkty, które w teorii mogą wywoływać alergie. Dodatkowo, warto jest poczekać z podawaniem dziecku stałych produktów. Najlepiej jeśli zacznie się je wprowadzać dopiero po ukończeniu 6 miesiąca. Tak małe dzieci bowiem są wyjątkowo narażone na występowanie AZS. W późniejszym okresie lekarze zalecają rezygnację z pszenicy, jaj oraz mleka pochodzącego od krowy. Argumentowane jest to faktem, że objawy choroby ustąpiły lub zostały widocznie zredukowane, po wyeliminowaniu tego rodzaju żywności oraz jej pochodnych. Mleko można z powodzeniem zastąpić dostępnymi na rynku mieszankami. Jednocześnie, należy uważać na popularne mleko sojowe. Ono również może okazać się uczulające. Dieta nie powinna zawierać masła, jogurtów, czy kefirów – jednym słowem wszystkich produktów wykonywanych na bazie mleka krowiego. Osoby dorosłe z kolei zazwyczaj muszą rezygnować z popularnych jabłek, orzechów czy marchwi. Alergenami są również owoce cytrusowe, owoce morza, a czasami nawet miód.

Dieta stosowana w odniesieniu do chorych na AZS to dieta eliminacyjna. Zazwyczaj chory musi metodą prób i błędów sprawdzać, które z produktów są dla niego niewskazane. Pierwsze efekty powinny pojawić się po 14 dniach. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej diety, podstawowy objaw, którym jest sucha skóra, z czasem znacząco zredukuje swoje rozmiary. Naskórek stanie się bardziej nawilżony i elastyczny. Jednocześnie chorzy na AZS powinni spożywać oliwę z oliwek, szpinak, jagnięcinę czy suszone owoce. Dozwolona jest także gorzka czekolada. Codzienny jadłospis powinien być odpowiednio zbilansowany i zaspokajać zapotrzebowanie na witaminy oraz substancje mineralne.

Dieta eliminacyjna może przynieść dużą ulgę chorym na AZS. Trzeba jednak pamiętać, że jej stosowanie musi mieć permanentny charakter, ponieważ choroba jest przewlekła.